green lab

Wohnsiedlung Eulachhof, zdroj: GlassX Architektur


Wohnsiedlung Eulachhof, zdroj: GlassX Architektur
Wohnsiedlung Eulachhof, zdroj: GlassX Architektur
Wohnsiedlung Eulachhof, zdroj: GlassX Architektur
Wohnsiedlung Eulachhof, zdroj: GlassX Architektur

WOHNSIEDLUNG EULACHHOF


Autor Dietrich Schwarz, GlassX AG Architektur & Projekte, Zürich
Typ projektu realizace
Rok 2003
Spolupráce Makiol + Wiederkehr (stavební část a statika), Amstein + Walthert AG (stavební fyzika, energie)
Lokalita Winterthur, Švýcarsko
Obytný soubor Eulachhof je první švýcarská „nulová“ obytná zástavba. Jedná se o dva jižně orientované komplexy ve tvaru písmene „U“ - každý se skládá z hlavní, šestipodlažní hmoty a postranního dvoupodlažního křídla. Celkem je v „Eulachhofu“ 132 bytových jednotek 1+kk - 5+kk o celkové ploše přes 20.000 m2. Jednotlivé bytové jednotky sahají napříč celým domem a obsahují skládací vnitřní příčky pro zajištění maximální felxibility celé dispozice. Soubor je energeticky soběstačný za použití 1240m2 solárních panelů a odpadního tepla z vlastní spalovny opadů.

Lokalita se nachází se v místě bývalého průmyslového areálu Sulzer v Oberwinterthuru. Po dislokaci původní průmyslové výroby, jejíž kořeny sahaly až do poloviny 19. století, je na ploše o rozloze 120.000 m2 v blízkosti hlavního železničního nádraží Winterthuru realizována nová městká čtvrť, která revitalizuje jak původní průmyslové objeky, tak vzniká nová zástavba. Wohnsiedlung Eulachhof je pilotním projektem této nové čtvrti.

Obytný soubor Eulachhof je jediným obytným areálem takové velikosti, který obdržel certifikát Minergie ECO. Do této doby byly Minergie ECO certifikovány pouze jednotlivé stavby, nikoliv celé obytné soubory. Minergie je nejdůležitejším standardem pro nízkoenergetické budovy ve Švýcarsku.

Obě hlavní hmoty jsou orientovány na jih pro zajištění pasivních solárních zisků. Elektřina potřebná k provozu souboru je produkována fotovoltaickými články, část fasády tvoří speciálně vyvinuté opakní fasádní elementy, které regulují teplotní klima v interiéru místností v závislosti na ročním období. Další opatření - optimální vrstva tepelé izolace, úsporné technické vybavení budov včetně domácích spotřebičů a použití tepelných čerpadel v kombinaci s dálkovým vytápěním zajišťují snížení potřeby energie o 2/3 oproti běžné zástavbě podobného rozsahu.

Autor: Ing. arch. Dalibor Hlaváček