green lab

Václav Cílek - Dýchat s ptáky

DÝCHAT S PTÁKY


Autor Václav Cílek
Jazyk čeština
ISBN 978-80-7363-202-1
Nakladatel Dokořán
Rok vydání 2008

Václav Cílek v této knize navazuje na předešlá díla, především na Krajiny vnitřní a vnější (2002, rozšířené vydání 2005) a Makom - Kniha míst (2004, rozšířené vydání 2007). Zabývá se znovu krajinou a místy, životním prostředím a klimatem. Dokonce se opatrně věnuje "popisu světa při velkém skoku dopředu, při kterém jsme se víc soustředili na výkon než na to, kam skáčeme...". Knihu doplňují kromě fotografií také ilustrace z pozůstalosti malířky Olgy Karlíkové, která třicet let poslouchala zpěv ptáků a soustředěně jej zaznamenávala. Dokořán

"Jako recenzent si připadám jako zcela nepřípadný, vskutku nevhodný a chvílemi možná i podjatý. Diskvalifikuje mne momentálně asi přílišné nadšení. Takhle poetické geologické vyprávění o krajině a souvztažnosti s biologií a tím pochopitelně i lidmi. A nezapomíná na veledůležitý chod počasí respektive podnebí. To jsem ještě nezažil.

Kromě toho, že jsem tam našel pár věcí, které si již nějakou dobu myslím, což mne samozřejmě potěšilo, tak je tam toho tolik o čem jsem neměl ani tušení, že nevím, zda tím zjištěním poněkud vůči autorovi nezahořknu. Kapitol je hodně a pro mne velice poutavé a obohacující. Jen nevím jak se to dělá, aby si to přečetlo co nejvíc lidí. Zvlášť těch mladých.

Země česká domov můj je obydlena mými spoluobčany. Mnoho mých spoluobčanů pokládá za hodně důležité hledání superstar."
Autor: Lukáš Liesler