green lab

Duch a místo

DUCH A MÍSTO


Autor Christopher Day
Jazyk čeština
ISBN 80-86517-95-0
Nakladatel ERA vydavatelství
Rok vydání 2005

"Kniha o architektuře 21. století, která je citlivá k okolnímu prostředí a svým uživatelům."

Britský architekt a enviromentalista Christopher Day (*1942) u nás nepatří k osobnostem obecně známým, odborník si však jeho jméno rychle spojí s počátky ostrovní ekologické architektury.
S využitím elementů světla, vody, země, tepla a vzduchu hledá Christopher Day cesty, jak pojmout lidský prostor, jak organizovat lidské prostředí, jak vytvořit příjemné stavby. Kniha Duch a místo ukazuje, jak nakládat s udržitelným prostředím skrze sociální momenty vnímání a obývání staveb. Jak sladit tělesné, fyzikální s duševním. Na mnoha příkladech domů, které neničí, neomezují a nedeformují své okolí, autor předvádí, jak můžeme stavět domy, které naopak povznášejí našeho ducha, posilují vztahy mezi obyvateli domu a jsou příjemné na pohled i pro přírodu. Publikace je bohatě vybavena autorovými kresbami, náčrty, schématy a fotografiemi.

Jak říká v předmluvě Sue Roafová:...tato kniha je o tom, jak svět skrze lepší stavby učinit lepším místem našeho pobytu. Říká nám, jak dostat do souladu naše ego a "eko". Jde o tom, jak respektovat udržitelný rozvoj a zároveň vnést ekologii do mezilidských vztahů a okolního prostředí.

Tato transdisciplinární publikace je určena studentům architektury, stavitelství a příbuzných oborů a svým zaujetím pro věc osloví nejen profesionály působící v architektuře, ale i širokou veřejnost."

(ERA vydavatelství)