green lab

Solar Decathlon Europe 2010

Poprvé v Evropě, evropská verze studentské soutěže organizované každé dva roky ve Washingtonu, proběhne v červnu 2010 v Madridu. Stavby 19 univerzitních týmů budou vystaveny v centru Madridu ve Villa Solar, speciálně upraveném nábřeží řeky Manzanares.

Fablab House (zdroj: www.sdeurope.org)


Fablab House (zdroj: www.sdeurope.org)
Armadillo Box (zdroj: www.sdeurope.org)
La Envolvente del Urcomante (zdroj: www.sdeurope.org)
Living Equia (zdroj: www.sdeurope.org)
Ikaros (zdroj: www.sdeurope.org)
Lumenhaus (zdroj: www.sdeurope.org)
Low 3 (zdroj: www.sdeurope.org)
Luukku (zdroj: www.sdeurope.org)
Bambu House  (zdroj: www.sdeurope.org)

Solar Decathlon je mezinárodní soutěž, kterou organizuje Americké ministerstvo energetiky (U.S. Department of Energy ). Od roku 2002, kdy se ve Washingtonu konal první Solar Decathlon, soutěží každé dva roky 20 univerzitních týmy z celého světa v návrhu a stavbě energeticky soběstačného domu, fungujícího pouze na sluneční pohon. Stavby, které v rámci soutěže vzniknou na půdě univerzit, jsou ve finále převezeny na místo konání a opět sestaveny.

Jak sám název soutěže napovídá, závod se skládá z deseti disciplín, ve kterých jsou stavby hodnoceny. Jsou to: architektonické řešení, technické a konstrukční řešení, solární systémy a příprava teplé užitkové vody, bilance elektrické energie, kvalita vnitřního prostředí, běžný provoz, prezentace projektu a komunikace, použitelnost pro běžný trh, inovace návrhu a trvalá udržitelnost, hodnotící citlivost návrhu k životnímu prostředí.

Vítězem zatím posledního třetího ročníku se v roce 2007 stala stavba týmu technické univerzity z německého Darmstadtu. Cílem této prestižní soutěže je propagace solární energie prostřednictvím staveb, které vyrobí tolik energie, kolik samy spotřebují a které budou nabízet moderní design a kvalitní vnitřní prostředí.

První ročník Solar Decathlon na starém kontinentě začíná 17.června a končí 27.června. Během těchto deseti solárních dní se bude kromě soutěže a prohlídek vystavených staveb konat řada workshopů, odborných konferencí a přednášek. Součástí doprovodného programu jsou také aktivity pro děti nebo prezentace solárního vaření.

Prezentace univerzitních týmů, virtuální prohlídky projektů a další videa na YouTube.

Autor: Ing. arch. Kateřina Rottová

související odkazy
Solar Decathlon Europe
související projekty
DŮM VE VALSU